Szeress és azután tégy amit akarsz.
(Szent Ágoston)
V. parancsolat
"NE ÖLJ!"
„Az életnek az a teljessége, amelyre az ember hivatott, teljesen meghaladja földi létének határait, mert nem más, mint magának Istennek az életében való részesedés.” (II. János Pál, Az élet evangéliuma, 2.)
„Minden, ami az élet ellen irányul: az emberölés bármely formája, a népirtás, az abortusz, az eutanázia és a szándékos öngyilkosság; minden, ami az ember méltóságát sérti: az embertelen életkörülmények, az önkényes bebörtönzések, deportálások, rabszolgaság, prostitúció, leány- és fiúkereskedelem; a lealacsonyító munkakörülmények, melyek a munkásokat a haszonszerzés puszta eszközévé teszik… a legnagyobb mértékben ellenkeznek a Teremtő dicsőségével” (Gaudium et Spes, 27) és parancsaival.
Az élet Isten legszebb és legcsodálatosabb ajándéka. A teremtéskor a végtelenül szerető Atya mindent odaadott, hogy boldoggá tegye az embereket, az Ő gyermekeit. Egy csodálatos kertbe helyezte (paradicsomba), a föld minden gazdagságát neki adta, hogy boldog legyen, és királyként uralkodjon a létezők fölött. Meghívta a vele való örök szeretetkapcsolatra. Isten tervét azonban az ember lerombolta a bűn által. Ettől kezdve elindult a szenvedés, az irigység, a gyilkosság (Káin), és minden más bűn folyamata, sőt a testi halál. Hosszú évezredekig így volt ez. De Jézus Krisztus eljött, hogy megváltson a bűn hatalmától, és helyreállítsa az Atyával való kapcsolatot, ami az élet forrása. Aki szabad akarattal elfogadja a megváltást, és együttműködik a kegyelemmel, az életét meg tudja menteni a pusztulástól és mindenféle rossztól. A világ ma a halál kultúráját terjeszti (háború, abortusz, gyűlölet szítása a nemzetek között, atomfegyverek halmozása stb.). Nekünk, keresztényeknek az élet és a szeretet kultúráját kell terjesztenünk.
Melyek az élet elleni bűnök?
– Gyilkosság, öngyilkosság, öngyilkossági kísérlet, abortusz.
– Mások egészségének veszélyeztetése, verekedés, testi sértés.
– Egészséget romboló szerek használata: alkohol, kábítószer, és még sok más.
Jézus tanítása szerint nemcsak fizikai erőszakkal, vagy a test pusztításával „ölhetünk”, hanem gyilkos, gyűlölködő gondolatainkkal, szavainkkal is. Ezek sok esetben fizikai erőszakban folytatódnak:
„A szívből törnek elő a gonosz gondolatok, a gyilkosság, a házasságtörés, a kicsapongás, a lopás, a hamis tanúság, a káromlás. Ezek szennyezik be az embert.” (Mt 15,19–20)
„Hallottátok, hogy ezt mondták a régieknek: Ne ölj, aki pedig öl, méltó az ítéletre. Én viszont azt mondom nektek, hogy mindenki, aki azt mondja testvérérének: „oktalan”, méltó a főtanács ítéletére, aki pedig azt mondja „bolond”, méltó a gyehenna tüzére”. (Mt 5,19–22)
Ezek alapján ölni lehet szavakkal, gondolatokkal, gyűlölködő érzelmekkel is. Vizsgáld meg, van-e benned:
– haragtartás, meg nem bocsátás, gyűlölködés, rossz akarat, neheztelés, elutasítás,
– agresszív, durva beszéd másokkal kapcsolatban.
Az élet fizikai-lelki veszedelmeire az egyetlen megoldás a szív újjászületése Istenben! Jézus megvéd a gonosztól és megtanít szeretni!
Segítő kérdések a tízparancsolat alapján:
Kárt tettem-e szándékosan mások testi épségében? (balesetokozás, gyilkosság, verekedés, stb.) Magára hagytam-e azt, akinek balesetet okoztam? Megütöttem-e feleségemet, anyámat, férjemet, apámat? Túl erősen fenyítettem-e gyermekeimet?
Kárt tettem-e a magam egészségében? (Például alkoholizmus, dohányzás, kábítószer) És mások egészségében? – Biztattam-e valakit ezeknek a használatára? – Veszélyeztettem-e mások, vagy a magam testi épségét (például vakmerő veszélykeresés)? Hogyan vezetem az autómat? Nagy sebességgel? – Követtem-e el abortuszt? Biztattam-e erre más személyt? Volt-e öngyilkossági kísérletem? Voltak-e önpusztító gondolataim, fontolgattam-e az öngyilkosságot?
Bántottam-e másokat (például feleségemet/férjemet, gyermekeimet, szüleimet) szavaimmal, durva beszédemmel (veszekedések, szóváltások)? Rosszat feltételeztem-e másokról?
Vannak-e olyan emberek, akiket gyűlölök, akiknek nem bocsátottam meg? Van-e bennem gyűlölet faji, vallási, nemzeti, vagyoni különbözőségek miatt? Kívántam-e rosszat másoknak szóban, vagy gondolatban? Mondtam-e átkot valakire?
Haragszom-e Istenre életem körülményei, problémái, betegségeim miatt? – Haragszom-e önmagamra, gyűlölöm-e önmagam?
Vigyázok-e testi egészségemre? Ha testi fájdalmat érzek, elmegyek-e orvoshoz, vagy inkább halogatom?
Segítő kérdések az Újszövetség fényében:
Megtettem-e mindent szüleim, gyermekeim, barátaim életének védelmére? Segítettem-e őket a lelki életben? Felelősséget érzek-e gyermekeim örök üdvössége iránt? Óvom-e őket a bűntől, amely a lélek veszedelme? Megadom-e nekik a vallásos nevelést?
Imádkoztam-e elhunyt hozzátartozóim lelki üdvösségéért?
Ha ismerőseim közül valaki el akarta vetetni gyermekét, felvilágosítottam-e annak súlyos bűn voltáról és az abortusz testi-lelki kárt okozó következményeiről (rák, depresszió, terméketlenség)?
Részt vettem-e életellenes pártok, társaságok (például szabadkőművesek), szekták munkájában? Tudom-e, hogy az ilyenekbe való belépés halálos bűn?
Törődöm-e azzal, hogy életem jobb minőségű legyen? Megfelelő-e az étrendem, sportolásom, érzelmi életem? Pihenek-e eleget? Túlzott munkavállalásommal kivonom-e magamat az otthoni szerepekből (gyereknevelés, takarítás, társamnak való segítés)? Engedem-e, hogy lehangoló, szomorú, keserű gondolatok gyökeret verjenek bennem? Törődöm-e azzal, hogy mindennap átéljem az élet örömét, Isten ajándékaiban gyönyörködve?
Van-e bennem önvád, kicsinyhitűség, önelutasítás? Környezetemet, barátaimat segítem-e, hogy nekik is jobb és vidámabb legyen az életük? A beteg rokonaimat, barátaimat látogattam-e? Ha valaki súlyos beteg lett, vigasztaltam-e a hit erejével, Isten szeretetével? Imádkoztam-e elhunyt hozzátartozóimért, hogy eljussanak a mennyországba?
A Mt 5,22-ben Jézus szól a gyilkos szavakról, amelyekkel mások lelkét valaki megszomorítja, megkeseríti, beteggé teszi. Így is vizsgáld meg lelkiismeretedet:
Bánatot okoztam-e szavaimmal valakinek? Megaláztam-e, önérzetében megsértettem-e valakit beszédemmel? Kértem-e tőle bocsánatot? Törekszem-e arra, hogy szavaimmal életet és örömet vigyek másoknak? Gúnyoltam-e, csúfoltam-e valakit testi külseje, hite, származása, alakja miatt?
Ha abortuszt követtem el, meggyóntam-e, gondoskodtam-e lelki gyógyulásomról, küzdöttem-e a depresszió, a keserűség és az önvád ellen? Megpróbáltam-e valamennyire helyrehozni bűnömet azzal, hogy sokgyermekes családot segítettem, vagy egy gyermeket örökbe fogadtam? Imádkoztam-e az abortusz miatt meghalt gyermekemért?
Az édesanya a család szíve! Az ő szerepvállalása, gondoskodó szeretete nélkülözhetetlen a család harmonikus életéhez. Mint édesanya, vizsgáld meg:
Odafigyelek-e családom tagjainak ruházkodására, életvitelére, békéjére? Testi-lelki egészségére? Teljesítem-e állapotbeli kötelességeimet? Vállalom-e szeretettel a napi vacsorakészítést és a vasárnapi ebédek megfőzését, hogy ezzel is alkalmat teremtsek a családban a szeretet és az egység megteremtésére?
Segítek-e gyermekeimnek, hogy jó baráti kapcsolatokat építsenek ki? Szívesen vendégül látom-e gyermekeim barátait?
Vizsgáld meg, mi az a terület, ahol szeretetvágyad sérülést szenvedett!
Lehet, hogy nem kaptál elég figyelmet, megértést, szeretetet szüleidtől, testvéreidtől, barátaidtól?
Esetleg csalódást okoztak, lenéztek, kigúnyoltak, mellőztek, nem ismerték el értékeidet?
Lehetetlen alaknak, csúnyának, bolondnak mondtak, aki nem viszi semmire az életben?
Kérd gyógyulásodat ezekre vonatkozóan Jézustól, aki szeret és értékesnek tart téged! Esetleg mások közbenjáró imáját is kérheted!
Hozzászólások