Szeress és azután tégy amit akarsz.
(Szent Ágoston)
X. parancsolat
"Felebarátod házát, se mezejét, semmiféle tulajdonát ne kívánd!" (Kivonulás 20,17)
A tizedik parancsolat egyrészt tiltja mások javainak megkívánását, amely a lopásban, rablásban, csalásban és erőszakosságban nyilvánulhat meg.
Másrészt meghív bennünket arra, hogy örüljünk a belső gazdagságnak, mert ez a maradandó. Ezt visszük át az örökkévalóságba. Ne ragadjunk le az anyagnál, ami tönkremegy, elpusztul, semmivé válik! Emeljük fel szemünket az örökkévalóra, ami soha el nem pusztul!
Pál apostol szerint a mohóság (a földi javak iránti mértéktelen vágy), a kapzsiság (gazdagság és hatalom iránti szenvedély) és az irigység (mások javai felett érzett szomorúság, megszerzésük utáni vágy) tulajdonképpen bálványimádás. (Kol 3,5) Az ilyennek pedig „nincs része az Isten országában”. A lényeg az, hogy az irigy, kapzsi, mohó ember életének középpontjában nem az Isten megdicsőítése áll, hanem önmaga, illetve a szerzés, a birtoklás bármi áron. „Ahol a szíved, ott a kincsed is!” – mondta Jézus. (Mt 6,21).
„Boldogok a lélekben szegények” – mondja Jézus (Mt 5,3), mert csak egyetlen valódi vágyuk, kívánságuk, gazdagságuk van: Isten. Vele akarnak találkozni, Benne akarnak élni! Őhozzá kötődnek, és csak őrá vágyakoznak feltétel nélkül. „Az, aki látja Istent, minden jót megkapott, amit csak el lehet képzelni!” (Szent Ágoston)
Mit tegyünk a rossz kívánságainkkal?
Legjobb védekezés a támadás. Növekedj a Szentlélekben! „Ha a lélekkel megölitek a test cselekedeteit, élni fogtok! Mert akiket Isten Lelke vezérel, azok Isten fiai!” (Róm 8,13b–14) Vegyétek fel az üdvösség sisakját is, és a Lélek kardját, vagyis az Isten Igéjét. „Mindenkor esedezzetek a Lélekben, minden imádságban és könyörgésben, s őbenne virrasszatok teljes állhatatossággal, könyörögve az összes szentért” (Ef 6,17–18)
Segítő kérdések a tízparancsolat alapján:
Él-e a szívemben irigység konkrét személyek tárgyai miatt, mások jobb életszínvonala miatt?
Van-e bennem fékezhetetlen vágy, szenvedély bizonyos anyagi dolgok megszerzésére?
Időmet értelmes tevékenységre fordítom-e, vagy engedek a kényelmességnek, lustaságnak?
A birtoklásvágy összefügg az élvezetek birtoklásának vágyával, ami szenvedélyekbe is átcsaphat, és ezzel az élet ellen is vét (5. parancs) az ember. Mértéktelen voltam-e evésben, ivásban? Engedtem-e a szenvedélyeknek: mértéktelen alkohol, drog, cigarettázás, kávéfogyasztás? Munkamániás vagyok-e?
Segítő kérdések az Újszövetség fényében:
Az anyagi birtoklásvágyat az tudja sikeresen legyőzni, aki már megtapasztalta a lelki gazdagságot.„A mennyek országa hasonlít a szántóföldön elásott kincshez. Az, aki megtalálja… örömében eladja mindenét, és megveszi a szántóföldet.” (Mt 13,44)
„Ti keressétek először Isten országát, és a többit mind megkapjátok.” (Mt 6,33)
„Az Atya adja meg nektek – hogy megértsétek –, milyen gazdag a szentek fönséges öröksége.” (Ef 1,18)
Aki ezt a gazdagságot megismerte, azt már többé nem tudja megkötözni a birtoklás vágya és az anyagi gazdagodás kívánsága.
Így is vizsgáljuk meg lelkiismeretünket!
Törekedtem-e megismerni Krisztusban való gazdagságomat? Vágyakozom-e arra, hogy jobban megismerjem Istent?
Keresem-e Isten országát, a „szántóföldön elrejtett kincset”?
Fordítok-e elegendő energiát lelki gazdagodásomra?
Hálát adok-e azért, hogy Krisztusban gazdag lettem?
Hálát adok-e rendszeresen imádságaimban Istennek azokért az ajándékokért, amelyeket Tőle kaptam?
Hozzászólások